Новые товары
 • Кензан №78
  Кензан №78

  Кензан №78. Свинцовая основа. Латунные иглы. Диаметр 78 мм. Количество...

  770 грн
 • Кензан №62
  Кензан №62

  Кензан №62. Свинцовая основа. Латунные иглы. Диаметр 62 мм. Количество...

  520 грн
 • Кензан №48
  Кензан №48

  Кензан №48. Свинцовая основа. Латунные иглы. Диаметр 48 мм. Количество...

  370 грн
 • Кензан №33
  Кензан №33

  Кензан №33. Свинцовая основа. Латунные иглы. Диаметр 33 мм. Количество...

  220 грн
 • Выпрямитель игл и очиститель кензана
  Выпрямитель игл и очиститель кензана

  Выпрямитель игл кензана с иглой для очистки кензана. Материал –...

  150 грн
 • Книга "Исповедь флориста"
  Книга "Исповедь флориста"

  Книга «Исповедь флориста». Авторы Алексей Дидигуров и Жанна Ардо. 110...

  300 грн

Флористы-переселенцы. Елена Дрючан

Флористы-переселенцы. Елена Дрючан

Флористи-переселенці. Олена Дрючан

Днями Олена Дрючан повернулася до України. До цього 4,5 місяці перебувала з дітьми у друзів, в невеличкому містечку в Королівстві Нідерландів.

Олена – зіркова українська флористка, переможниця Arteflorando-2019, член Оргкомітету АУФ. Вона завжди в русі та сповнена ідей. В рідному Харкові мала квітковий салон та потік замовлень від провідних івент-агенцій, в грудні відкрила простір для майстер класів та планувала  відкриття флористичної школи. Все це довелося полишити, коли стало зрозуміло: від російських артобстрілів у підвалах та підземних паркінгах Харкова довго не протягнути.

 

Зібравши дітей та найнеобхідніше, Олена за кермом подолала майже 2,5 тис. км в пошуках прихистку.

 

За ці місяці Олена встигла чимало: інсталяції та показ в Леревано (Італія), українські покази в Нідерландах, оформлення весілля в Іспанії, артроботи для голландського флористичного журналу та мистецької галереї, фотошути, авторські букети… Все для того, аби спробувати розпочати нове життя, популяризувати українську ідентичність в Європі та елементарно не втратити глузд від жахів війни. Про зворотний бік цієї мандрівки Олена погодилась розповісти в ексклюзивному інтерв’ю Flor Bazar.

Олено, чому Нідерланди? Країна неймовірна, але недешева…

– Нідерланди з'явилися раптово. Ми думали кілька місяців пересидіти там і повернутися, але вийшло інакше. Приїхали на запрошення друзів, і нас зустріли як рідних. Усі ці місяці жили єдиною родиною.

 

Панує думка, що флористи в Нідерландах мега затребувані.

– Робота є, але є багато моментів. Напевно, як і у будь-якій іншій країні. Перше, що від тебе вимагатимуть – знання голландської мови. І одна річ, наприклад, коли у Німеччині ти не працюєш і ходиш на спеціальні мовні курси з 9:00 до 15:00 – тоді за рік мову можна опанувати. Але коли тобі доводиться працювати та піклуватися про дітей, тобі банально не вистачить часу. До того ж в Нідерландах для переселенців не відкрили спеціальних курсів, тому потрібно або займатися онлайн, або просити допомоги місцевих. Як показує досвід знайомих, у нашому віці навіть людині з гуманітарним складом розуму потрібно близько двох років, щоб з нуля вільно опанувати голландську.

 

Другий момент – щомісячна державна допомога українським переселенцям. Розраховується вона в залежності від низки чинників (скільки дітей, живеш у сім'ї чи готелі тощо) і, як правило, її вистачає тільки на харчування. Починаєш офіційно заробляти – допомогу втрачаєш. А оскільки голландці звикли оплачувати роботу флориста офіційно у безготівковий спосіб, то працювати фрилансером – не варіант.

 

Третій момент – надто дороге житло, яке до того ж складно знайти. І держава не забезпечує їм переселенців. Звичні нам багатоповерхівки в Нідерландах є лише у великих містах. Інші регіони – це безкраї теплиці та одноповерховий будиночок на кожні 3 га. Якщо пощастило знайти орендоване житло, його погодяться здати вам мінімум на рік і тільки за підтвердження офіційного працевлаштування.

Але чи є, в принципі, робота для флористів?

– Низькопрофільних вакансій у квітковій сфері – укладальник квітів, пакувальник тощо – тут дуже багато. (Зазвичай їх займають заробітчани зі Східної Європи, яких безкоштовно селять і годують. Їхній заробіток складає близько €10/год. – Прим. ред.) Такі працівники в дефіциті, й часом навіть власники теплиць стоять біля конвеєра й власноруч сортують квіти.

 

Флористом влаштуватися складніше. Все ще залежить від того, в якому регіоні ви мешкаєте. Якщо у великому місті або поблизу, є шанси потрапити до гарного салону. Наприклад, з графіком 5/2, з 9:00 до 18:00 «чиста» заробітна платня становитиме від €2000/міс. У невеликому містечку можна розраховувати на €1400/міс. Якщо приїздить дівчинка-флорист, незаміжня, без дітей, це взагалі може стати її шансом у житті! Особливо якщо вона готова вивчати мову, працювати весь день і з кимось на пару винаймати житло.

Наскільки я зрозуміла, ви мали інший формат роботи?

– Все, що я робила в останні місяці, було переважно творчістю, і ці до цих проектів мене залучали завдяки знайомствам. Ми з дітьми рятувалися від війни, не маючи жодного плану дій. Коли ти готуєшся, морально налаштовуєшся і свідомо емігруєш разом з родиною – це зовсім інша історія.

 

Чи можна українському флористу в Нідерландах досягти впізнаваності та високого рівня репутації?

– Звичайно, але на це потрібен час. Голландці готові платити гроші, коли знають твоє ім'я та професійні можливості. А ім'я – це означає, що ти маєш і напрацювати портфоліо проектів та репутацію саме в Голландії чи на світовому рівні. І це доведеться робити практично з нуля, користуючись лише «сарафанним радіо», оскільки багато хто там взагалі не користується соцмережами. На це піде півтора-два роки. Це довгий шлях, але дієвий! Він спрацює 100%, особливо якщо у вашої родини є інше постійне джерело доходів.

Варто зважати, що робота найманих флористів тут фізично серйозна. Наприклад, крім постійного збирання букетів потрібно розвантажувати численні квіткові тролі, які приходять 2-3 рази на тиждень. Або гвинтовими сходами зносити квіти в баках на цокольний поверх, там чистити, а потім у скляних вазах з водою підіймати нагору. Стільців у магазині немає, тож обідня перерва – єдиний час просто посидіти десь у парку на лавці. Про те, щоб фотографувати свої букети, виставляти їх у соцмережі, розмовляти телефоном, не може бути мови! Для цього є особистий час.

 

Справа в іншому споживчому досвіді?

– Так, тамтешній менталітет цілком відмінний від нашого. Українські клієнти більше купують естетику, голландські – масу. Нідерланди та естетика – це два паралельні всесвіти! Їм потрібно просто переробляти тонни квітів, до того ж швидко. Звісно, клієнтів можна привчити до інших видів букетів, але що я помітила – вони однаково захоплюватимуться як дизайнерським букетом, так і простим оберемком.

 

Різниця ще й у доступності флористичних матеріалів. Українські флористи звикли самі збирати матеріал, заготовляти. Голландці цього не роблять, у них все продається. Ти приходиш до спеціалізованого магазину – і тут тобі береза біла, береза ошкірена, маленькі спили, великі, товсті, тонкі… Ідемо далі – верба 50 см, метр, виварена, зі корою, без кори, окремо кора... Мох натуральний, стабілізований, фарбований… І так по всіх позиціях. Місцевим флористам немає сенсу все це збирати, бо це час, а час – це гроші.

Ми ж в Україні завжди намагаємося зекономити – і пішли збирати гілки, а потім створювати з них красу. Ми вміємо загорнути одну квітку так, щоб це стало естетичним шедевром. Голландцям нема потреби цього робити, бо квіти переробляються пачками, тонами. Жодних каркасів, бо це дорого. Особливість їхньої ментальності в тому, що люди купують багато квітів з приводу та без. В них усюди квіти, квіти, квіти, багато квітів! В Україні (чому у нас і чек вищий) букети купують рідше, але дорожче.

 

Тож, загалом знайти роботу і навіть побудувати успішну кар'єру в Нідерландах можливо, але це залежить від багатьох факторів. Однак це може стати вашою історією успіху. Для мене поїздка туди стала нагодою перечекати важкий період. Але для себе обираю інше – родину, коли ми всі разом. А голландські квіти для мене стали порятунком і можливістю хоч ненадовго відволіктись. З'явилися нові знайомства у флористичній сфері. І щиро радію, що змогла показати там високий рівень української флористики!